Türk kahvesinin hazırlanışının bugüne kadar alışılmış bir yöntemi, sunumunun da farklı ritüelleri var. Zamanımızın bol olduğu anlarda bu ritüelleri takip edebilmek hepimiz için çok önemli. Ancak artık zaman şehirlerde çok hızlı akıyor; günlük hayatımızın içinde diğer kahve türlerine çok kolay bir şekilde erişebiliyoruz. Fakat Türk kahvesinin hazırlanması için genellikle bir mutfak ortamı ve bunu yapacak bir kişi gerekiyor.

Ayrıca  Türk kahvesini değirmenden anlık olarak öğütüp kullanmak ta genellikle çok takip edilen bir yöntem değil. Kahve tozu havayla temas ettiğinde bayatlamaya başlar. Tüm diğer kahve türleri çekirdekten anlık olarak öğütülerek hazırlayan makineler mevcuttur.

Türk kahvesini hazırlamak doğru malzemeyi, doğru ölçüde kullanmayı ve doğru pişirmeyi gerektirir.

Ancak Türk kahvesi için bu şekilde bir makine yoktur.

Köpüklü bir robot gibi tüm kahve hazırlama süreçlerini kendisi yapıyor; çekirdekten anlık olarak kahve çekirdeğini öğüterek, cezvede Türk kahvesini pişiriyor. Bunu yapabilmek için bir kişiye veya mutfak ortamına ihtiyaç duymaz. Sizin sadece şeker seviyesini belirlemeniz yeterli. Köpüklü her seferinde aynı lezzette kahveyi pişirir.

Bu şekilde Türk kahvesi bugüne kadar alışmış olduğunuz yerlerin dışında da kolay bir şekilde ulaşılabilir hale geliyor.

Modern tasarımı ile gözlerimize, kahve yaparken çıkan kokusu ile koku duyumuza, tadı ile damaklarımıza teknolojisi ile de ihtiyaçlarımıza hitap eder.

Köpüklü yeni nesil bir Türk kahvesi zinciridir.

16Eylül
2017